تبلیغات
melikavafaee - مطالب مهر 1394
چهارشنبه 22 مهر 1394  09:16 ب.ظ
توسط: etemade iranian

تخلیه 156 معدن در رودخانه

 • تخلیه 156 معدن در رودخانه
  آب‌های تجدیدپذیر كشور كه به دلیل افزایش دما به خودی خود كاهش یافته است؛ در معرض آلودگی شدید و از دست رفتن بیشتر قرار دارد.

  به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، براساس اعلام مركز آمار، در حال حاضر 156 معدن كشور فاضلاب‌های خود را درون رودخانه‌های كشور تخلیه می‌كنند.

  در آخرین آمارها نشان داده شده است كه تنها 29 درصد از معادن كشور یعنی یك هزار و 597 معدن دارای شبكه فاضلاب هستند و هنوز بالغ بر 70 درصد از معادن بدون فاضلاب فعالیت می كنند.

  تخلیه فاضلاب معادن به جز رودخانه‌ها در چاه‌ها، زمین‌های كشاورزی و زمین‌های غیركشاورزی هم انجام می‌شود. به بیان دیگر، محل دفع فاضلاب 846 معدن در زمین های غیركشاورزی، 282 معدن در چاه، 156 معدن در رودخانه، 44 معدن در زمین‌های كشاورزی و 268 معدن در سایر محل هاست.

  حتی آن دسته از معادنی كه دارای فاضلاب هستند ولی سیستم تصفیه دفع فاضلاب در اختیار ندارند نیز در همین محل‌ها دفع می شود.

  براساس آمارهای موجود محل دفع 638 معدن دارای فاضلاب و بدون سیستم تصفیه فاضلاب، در زمین‌های غیركشاورزی، 218 معدن در چاه، 49 معدن در رودخانه، 20 معدن در زمین‌های كشاورزی و 156 معدن در سایر محل‌ها بوده است.

  در حال حاضر به جز معادن، فاضلاب‌های صنعتی و پساب‌های خانگی نیز در آلودگی رودخانه ها نقش پررنگی دارند. برآوردهای وزارت نیرو نشان می دهد نزدیک به 29 میلیارد مترمکعب فاضلاب و زهاب‌های کشاورزی، خدمات و صنعتی در كشور وجود دارد كه این میزان فاضلاب می تواند تا دو برابر حجم خود، آب هاغی رودخانه‌ها و چاه‌ها را آلوده كند.


 • آخرین ویرایش:-
نظرات()